PU_FPE (3)

aktuality ze života Katedry historie

Závěrečná prezentace vzdělávacího projektu Paměti národa "Příběhy našich sousedů" na Plzeňsku se vydařila

Slavnostní prezentace vzdělávacího projektu "Příběhy našich sousedů", jenž organizuje Paměť národa spadající pod organizaci Post Bellum, proběhla 25. dubna roku 2025 od 17 hodin v Plzni v aule Západočeské univerzity v Plzni v Jungmannově ulici. Vzdělávací projekt byl určen pro žáky základních škol a víceletých gymnázií, již se prostřednictvím projektové výuky a vzpomínek pamětníků učili reflektovat historii pohnutého 20. století. V letošním roce 2025 se výše zmíněného projektu účastnili žáci dvou základních škol a také studenti tří zapojených gymnázií z Plzně a okolí, které hodnotila v odborné porotě rovněž zástupkyně vedoucí naší katedry historie dr. Marie Fritzová. Jednotlivé příběhy pamětníků a všechny materiály, které jsou potřeba, je možno nalézt na následujícím odkazu: https://www.pribehynasichsousedu.cz/plzensky-kraj/plzensky-kraj-2024-2025/.

_DSC2612_DSC2329_DSC2054

Nová povinnost přiznávat užití nástrojů umělé inteligence (AI) ve vysokoškolských pracích

Informujeme, že nový dodatek č. 2 k vyhlášce 7VD/2021 děkana Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni stanovuje povinnost všech studentů a studentek plzeňské Fakulty pedagogické, včetně naší katedry historie, připojovat v případě užití nástrojů generativní umělé inteligence (AI) při psaní kvalifikačních prací o tomto užití samostatné prohlášení ve znění: 

Během přípravy této práce autor(ka) použil(a) [NÁZEV NÁSTROJE / SLUŽBY] k [DŮVOD A POPIS]. Po použití tohoto nástroje/služby autor(ka) pečlivě zkontroloval(a) a upravil(a) obsah podle potřeby a přebírá plnou odpovědnost za výsledný obsah práce. 

Pozn.: Odstavec prohlášení se uvádí na konci kvalifikační práce před seznamem literatury. Toto prohlášení se nevztahuje na použití běžných nástrojů, jako jsou nástroje pro kontrolu gramatiky, pravopisu a citací. Pokud nebyla generativní AI použita, prohlášení se nepřidává. Neuvedení prohlášení je však považováno za závaznou deklaraci o nevyužití AI a takto je také chápáno.

https://www.studujifpe.zcu.cz/cs/Education/Students/final-exams.html#legislativa

Předvelikonoční exkurze katedry historie do Plzeňského Prazdroje se vydařila

Ve středu 16. dubna 2025 studenti a studentky prvního ročníku navazujícího magisterského studia naší katedry historie navštívili v doprovodu vyučujících při speciální exkurzi historické i novodobé prostory plzeňského pivovaru Pilsner Urquell, který patří mezi jedny z nejstarších hospodářských podniků západních Čech. Při exkurzi se celá skupina díky hlavnímu organizátorovi akce studentovi Bc. Jiřímu Jakoubkovi, jenž působí druhým rokem jako průvodce pivovarem, měla možnost podrobně seznámit s historií i současností vaření piva v Plzni, jež získalo světovou proslulost díky sládkovi Josefu Grollovi uvařivšímu roku 1842 první pivo takzvaného plzeňského typu. Třešničkou na dortu byla společná ochutnávka pravého nefiltrovaného ležáku Pilsner Urquell z dubových sudů ve sklepeních pivovaru. Za vydařenou akci a milé pozvání patří velký dík nejen Jiřímu Jakoubkovi, ale i všem dalším studentům a studentkám 4. ročníku.

IMG_5016IMG_5024IMG_5028

Katedra historie Fakulty pedagogické ZápADOČESKÉ UNIVERZITY V PLZNI přivítala na mezinárodní vědecké konferenci k 900. VÝROČÍ SMRTI ČESKÉHO knížete VLadislava I. přední osobnosti české historické vědy

Pod záštitou děkana Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni doc. RNDr. Pavla Mentlíka, Ph.D., a plzeňského biskupa Mons. ThLic. Tomáše Holuba, Th.D., uspořádala Katedra historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni ve dnech 10.–11. dubna 2025 u příležitosti kulatého výročí 900 let od smrti českého knížete Vladislava I. mezinárodní vědeckou konferenci s názvem Český kníže Vladislav I., západní Čechy a český stát za vlády Přemyslovců: k 900. výročí úmrtí zakladatele kladrubského kláštera Vladislava I. (kol. 1070 – 1125), kterou vhodně doplnil hojný doprovodný program v čele se zádušní mši plzeňského biskupa a komentovanými prohlídkami pro středověkých skvostech v historickém centru statutárního města Plzně.

První konferenční den 10. dubna 2025 započal v prostorách historické auly Fakulty pedagogické na Veleslavínově ulici slavnostním zahájením, jemuž kromě uvítání vedoucí katedry doc. PaedDr. Naděždy Morávkové, Ph.D., dominovaly sólové skladby našeho talentovaného studenta hudby a historie Jindřicha Krsteva, jenž v doprovodu absolventa Fakulty pedagogické Mgr. Milana Kazeckého zazpíval Ave Maria od Franze Schuberta a dvě skladby v jazzovém rytmu od Franka Sinatry a Erica Claptona. Následovala úvodní přednáška konference Marné hledání stability – regnum Vladislava I. a tradiční výklad přemyslovské epochy v českých zemích pronesená čestným hostem doc. Mgr. Robertem Antonínem, Ph.D., děkanem Filozofické fakulty Ostravské univerzity a předním českým historikem specializujícím se na české dějiny vrcholného středověku. Následoval první odborný blok konference s pěti historickými, kunsthistorickými i didaktickými příspěvky týkající se života a doby českého knížete Vladislava I. Po obědové pauze následoval druhý odpolední blok konference věnovaný středověkým církevním dějinám přemyslovské doby s celkovými šesti odbornými referáty včetně příspěvku prof. PhDr. Petra Kubína, Ph.D., Th.D., ke dvěma středověkým západočeským premonstrátským klášterům. První den konference byl zakončen komentovanou prohlídkou katedrály sv. Bartoloměje v Plzni.

Druhý páteční den konference 11. dubna 2025 započal na stejném místě, kde skončil den první, a sice v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje, kde od ranních osmi hodin celebroval slavnostní zádušní mši za českého knížete Vladislava I. plzeňský biskup Tomáš Holub, jenž připomněl souvislost mezi krutou dobou válek a bratrovražedných bojů v Čechách na počátku 12. století a součastností. Díky účasti koncelebranta a faráře farnosti u katedrály sv. Bartoloměje P. Mgr. Pavla Petrašovského nebylo zapomenuto ani na Vladislavovu manželku Rejčku z Bergu. Doprovodný program konference poté pokračoval komentovanou prohlídkou Muzea církevního umění plzeňské diecéze sídlícím v prostorých bývalého klášteře plzeňských minoritů i františkánů-observantů a prohlídkou vedlejšího raně gotického kostele Nanebevzetí Panny Marie, jímž provedl účastníky konference i řadu přítomných studentů katedry historie farář Pavel Petrašovský.

Následoval dopolední třetí odborný blok konference, v němž zaznělo šest příspěvků k českým dějinám spjatých s Přemyslovci v době knížecí, v čele s referátem doyena české medievistiky prof. PhDr. Josefa Žemličky, DrSc., specializujícího se dlouhá desetiletí na výzkum přemyslovské éry v raném a vrcholném středověku. Po obědové pauze, v níž měli účastníci konference možnost se občerstvit díky vydatnému připravenému pohoštění, následoval čtvrtý odborný blok konference "Paměť, kultura, právo a mezinárodní vztahy přemyslovské doby", v němž díky nemoci tří historiků a historiček zazněly jen tři příspěvky, a poslední podvečerní pátý blok konference, v němž se se účastníci zabývali historiografií a regionálními dějinami západních a severovýchodních Čech. Konference, jež zaznamenala řadu příznivých ohlasů od účastníků, zakončilo rozloučení pod taktovkou vedoucí katedry historie Naděždy Morávkové.

IMG_4983IMG_4052IMG_4993IMG_4109

Zádušní mše plzeňského biskupa Tomáše Holuba za českého knížete Vladislava I. u příležitosti 900. výročí jeho smrti

Srdečně zveme zájemce o historii i širokou veřejnost na zádušní mši za českého knížete Vladislava I., zakladatele kladrubského kláštera, celebrovanou plzeňským biskupem Mons. ThLic. Tomášem Holubem, Th.D., v pátek 11. dubna 2025 od 8 hodin ráno v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje. Slavnostní bohoslužba proběhne během konání mezinárodní vědecké konference "Český kníže Vladislav I., západní Čechy a český stát za vlády Přemyslovců", pořádané Katedrou historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, u příležitosti výročí 900 let od smrti knížete Vladislava I.

IMG_20230213_120523

Výzkumný projekt katedry historie k prohloubení regionálních dějin západních Čech a města Plzně uspěl ve studentské grantové soutěži Západočeské univerzity v Plzni

Rozsáhlý tříletý výzkumný projekt "Prohloubení znalosti regionálních dějin jako součásti české národní identity se zaměřením na region západních Čech a statutární město Plzeň”, zaštítěný naší katedrou historie, uspěl na konci března 2025 ve Studentské grantové soutěži Západočeské univerzity v Plzni a byl podpořen univerzitním grantovým výborem k řešení. Projekt se zaměřuje na získání nových vědeckých poznatků z oblasti regionálních dějin se zaměřením na území západních Čech a statutární město Plzeň, kde sídlí, vzdělává a veřejný prostor obohacuje Západočeská univerzita v Plzni.

Projekt navazuje na hlavní směry výzkumné činnosti Fakulty pedagogické v rámci oborového a oborově-didaktického výzkumu a naplňuje základní, již více než tři čtvrtě staletí trvající, vědecké zaměření Katedry historie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni na výzkum minulosti západočeského regionu zpracovávaný v širším českém i mezinárodním kontextu. Na vědeckých výstupech projektu včetně několika přínosných publikací a nejméně půldruhé desítky studií bude v letech 2025–2027 pod vedením hlavního řešitele PhDr. Martina Slepičky, Ph.D., spolupracovat širší tým akademiků, včetně doc. PaedDr. Naděždy Morávkové, Ph.D., a Mgr. et Mgr. Marie Fritzové, Ph.D., a 11 talentovaných studentů a studentek navazujícího magisterského studia učitelství dějepisu pro střední a základní školy – Bc. Jvanem Baldassarrim, Bc. Anetou Šuttovou, Bc. Johankou Drchotovou, Bc. Janou Boškovou, Bc. Milošem Fialou, Bc. Jiřím Jakoubkem, Bc. Lukášem Křesťanem, Bc. Adélou Malecovou, Bc. Terezou Roubalovou, Bc. Terezou Pánkovou a Bc. Otakarem Jansou.

Odevzdávání bakalářských a diplomových prací k obhajobě v roce 2025

Na základě podnětu sekretářky naší katedry historie Evy Mrázové zvlášť upozorňujeme všechny studenty a studentky, že hotové bakalářské a diplomové práce, jež jsou zamýšleny k obhajobě na naší katedře historie v roce 2025, je nutno odevzdat v počtu jednoho fyzicky vytištěného kusu v pevné vazbě sekretářce KHI Evě Mrázové v následujících termínech: do 30. 4. 2025 (obhajoba v červnu) či do 30. 6. 2025 (obhajoba v září). Tištěná práce bude po obhajobě navrácena. 

Zároveň pdf své práce nahrejte elektronicky na svém portále ZČU a současně ji zašlete na e-mail emrazova@khi.zcu.cz. Přihlášku k obhajobě je možno odevzdat fyzicky i poslat elektronicky do 28. 4. (v souladu s harmonogramem FPE) či 30. 6. 2025 na stejný e-mail.

Veškeré informace k bakalářským a diplomovým pracím naleznete na tomto odkazu.

Promítání a beseda s Asmae Adnani "Zůstala jen vzpomínka"

Srdečně zveme všechny zájemce o arabskou kulturu a zahraniční výjezdy na promítání krátkometrážního filmu mladé marocké umělkyně Asmae Adnani a následnou besedu o studijním pobytu Erasmus v Maroku se dvěma studentkami Annou Pučelíkovou a Lucií Skácelovou i dvěma studenty Martinem Plechatým a Pavlem Borovským z naší katedry historie. Součástí besedy bude projekce poutavých fotografií ze zmiňovaného studijního pobytu v Marockém království na počátku února roku 2025. Veřejné promítání a beseda se bude konat v úterý 8. dubna 2025 v místnosti VC-112 v budově Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni na Veleslavínově 42 od 15:45 hodin.

486865606_10229237572145335_3812072569452364553_n

Pracovnice naší katedry se zúčastnily mezinárodní konference didaktiků dějepisu a občanské výchovy v Opavě

Ve dnech 27. a 28. března 2025 proběhla na Slezské univerzitě v Opavě, za účasti vedoucí naší katedry doc. Naděždy Morávkové a její nové zástupkyně dr. Marie Fritzové, třetí mezinárodní vědecká konference didaktiků dějepisu a občanské výchovy s názvem „Česko-polsko-slovenská spolupráce v oblasti dějepisu a občanské výchovy“. Jednotlivé příspěvky a četné diskuze v rámci konference se věnovaly především současným reformám v základním vzdělávání v České republice, v Polsku a na Slovensku. Nad organizací konference převzali záštitu Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě a Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe, respektive Polsko-Czeski Zespół Dydaktyczny. Konference včetně referátů doc. Morávkové a dr. Fritzové a diskuzí v polském i českém jazyce proběhla úspěšně.

IMG-20250327-WA0006

Výzkumný projekt "Kult francouzských světců v českém středověku v kontextu česko-francouzských vztahů" uspěl v grantové soutěži FPE ZČU v Plzni GRAK

V grantové soutěži GRAK 2025 Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, byl pro rok 2025 komisí podpořen i výzkumný projekt "Kult francouzských světců v českém středověku v kontextu česko-francouzských vztahů" podaný dr. Martinem Slepičkou z naší katedry historie. Jako stěžejní závěrečný výstup projektu je ke konci roku 2025 plánováno vydání více než pětisetstránkové monografie "Francouzští světci v českém středověku: úcta ke galořímským, franským a francouzským světcům ve středověkých Čechách a na Moravě v kontextu česko­francouzských vztahů", s jejíž přípravou již nyní pomáhají grafickou spoluprací či různými překlady i studentky a studenti naší katedry.

GRAK

Na naší katedře historie proběhl workshop pro učitele, studenty a didaktiky

V odpolední čtvrtek 20. března 2025 zavítali na naši katedru historie v rámci takzvaného společenství praxe učitelé z nejrůznějších regionálních základních a středních škol, aby se za přispění doc. Naděždy Morávkové, dr. Marie Fritzové a dr. Miroslava Breitfeldera zúčastnili pracovního workshopu určeného pro učitele, studenty a didaktiky s názvem "Současnost v souvislostech pro vyučující historie, výchovy k občanství a českého jazyka". Toto přínosné setkání pořádala naše katedra zejména pro provázející učitele, začínající učitele, studenty navazujícího studia učitelství, které doprovázeli i zkušení učitelé z praxe. Hlavními tématy workshopu byla Migrace a integrace v souvislosti s historií, současností a jazykem coby klíčem k integraci, stejně jako přínosná diskuze nad novými Rámcovými vzdělávacími plány pro základní vzdělávání. Jako nejvíce nosné se ukázalo téma Revize RVP, neboť se jedná o téma v současné době velmi aktuální. Cenné informace poskytl Mgr. Jiří Jirsa, který je s revizí RVP v rámci Národního pedagogického institutu České republiky spojen. Hodně prostoru bylo věnováno také možnostem optimalizace přípravy budoucích učitelů ze strany pedagogických fakult. Všichni zúčastnění projevili zájem rovněž o další přínosné setkání.

12

Vyšla nová publikace Karlovarská lázeňská oblast v letech 1918–1948

Právě dnes se na pultech knižních novinek objevila další publikace, kterou vydal Státní oblastní archiv v Plzni! Jeho dva zaměstnanci Karel Řeháček, jenž zároveň působí na naší katedře historie, a Milan Augustin v ní spojili své síly a objevná monografie mapující vývoj karlovarské lázeňské oblasti v letech 1918–1948 je na světě. Na 250 stranách se věnuje nejen známému lázeňskému trojúhelníku (Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně), neopomíjí však ani Jáchymov a další menší lázeňská místa. Vývoj lázeňství na Karlovarsku v turbulentní první polovině 20. století reflektuje v sedmi hlavních kapitolách co možná nejplastičtěji. Vymezenému období navíc předchází historický prolog se stručným shrnutím toho, co se v lázeňství na Karlovarsku událo před rokem 1918, a publikaci uzavírá epilog s hlavními konturami dalšího vývoje od roku 1948 až po současnost. Samozřejmostí jsou i další důležité části práce, třeba bohatý odkazový aparát, německé resumé, soupis použitých pramenů a literatury a především spousta nádherných fotografických a jiných příloh z našich archivních fondů a sbírek. Jsme rádi, že archiv může prezentovat vlastní archiválie a výsledky práce svých zaměstnanců i tímto způsobem! A publikaci přejeme hodně spokojených čtenářů!

Lázeňství - obálka

Poznaňská stáž. Krok od teorie k praxi ve výuce historie

Jak nejlépe propojit teorii s praxí při výuce historie? Odpovědí může být i zahraniční stáž, která studujícím i pedagogům nabídne neotřelé, jiné či úplně nové perspektivy. V rámci projektu Inspire se skupina studentek a studentů, čerstvých absolventů a pedagogů z Katedry historie Fakulty pedagogické ZČU v Plzni vydala na týden do polské Poznaně za inspirací, sdílením zkušeností a objevováním odlišných vzdělávacích metod.

Během pobytu na Univerzitě Adama Mickiewicze (UAM) v Collegium Historicum se účastníci seznámili s moderními metodami historického bádání a didaktickými přístupy. Program zahrnoval řadu workshopů a přednášek, mezi nimiž vynikala třeba přednáška prof. Ewy Domańské “Genocidy a ekocidy: planetární perspektiva”, která nabídla hluboký pohled na globální historické a environmentální problémy. Praktické dovednosti pak studenti získali na workshopu prof. Macieje Bugajewského “Metody výzkumu v historických vědách”, kde si osvojili analytické nástroje pro historický výzkum.

Velkým přínosem byla také návštěva poznaňských základních a středních škol, kde si účastníci mohli na vlastní oči prohlédnout, jak funguje polský vzdělávací systém. Pozorování výuky, diskuse s učiteli a řediteli škol pomohly porovnat rozdíly i podobnosti mezi českým a polským přístupem k výuce historie. Tato setkání přinesla novou inspiraci a podněty pro vlastní pedagogickou praxi.

Stáž nebyla jen o pasivním příjímání informací. Na konci programu se konal společný workshop, kde účastníci sdíleli své dojmy, diskutovali o možnostech další spolupráce a hledali způsoby, jak inovovat pedagogické metody.

Jedním z klíčových výstupů této stáže bylo posílení mezinárodní spolupráce mezi českými a polskými pedagogy a studenty. Nově navázané kontakty otevřely dveře budoucím projektům a výměně zkušeností, což je v oblasti vzdělávání neocenitelné.

Zpětná vazba byla jednoznačně pozitivní. Stáž nejen splnila, ale v mnoha ohledech překonala očekávání. Program byl nabitý zajímavým obsahem, přínosným pro další profesní i akademický rozvoj účastníků. Studenti ocenili možnost aplikovat teoretické znalosti v reálném prostředí, pedagogové pak možnost reflexe a nové podněty pro svou výuku.

Stáž proběhla v rámci klíčové aktivity 4 projektu INSPIRE, která podporuje krátkodobé zahraniční stáže studentů, akademiků a učitelů napříč různými obory Fakulty pedagogické ZČU. Tento program umožňuje účastníkům získávat cenné zkušenosti v mezinárodním prostředí a přispívá k rozvoji vzdělávacích metod napříč širokým spektrem pedagogických disciplín. Téměř každá katedra fakulty se do tohoto programu zapojuje a vysílá své studenty a pedagogy na stáže, které rozšiřují jejich odborné i pedagogické obzory.

Více na: https://inspire.zcu.cz/poznanska-staz-krok-od-teorie-k-praxi-ve-vyuce-historie/.

Workshop-studentu-FPE-4-1-scaled

Delegace Západočeské univerzity v Plzni přijata na Velvyslanectví České republiky v marockém Rabatu

Během zahraničního studijního pobytu studentů a akademiků naší katedry historie, který se na přelomu ledna a února 2025 uskutečnil ve vzdáleném severoafrickém Maroku, byli zástupci plzeňské katedry historie pod vedením doc. Naděždy Morávkové v Rabatu oficiálně přijati 5. února 2025 coby delegace Západočeské univerzity v Plzni na Velvyslanectví České republiky v Marockém království na rabatské ulici krále Mohameda VI. Se zástupkyní českého velvyslance a ekonomickou diplomatkou Janou Svobodovou a rovněž s konzulkou Ivanou Slachovou proběhla čilá debata o možnostech posílení akademické spolupráce mezi českými a marockými univerzitami a podpoře českého diplomatického zastoupení při studijní výměně studentů. Setkání bylo završeno společnou fotografií.

148A98-67A3A700-63-7C07BF80

pozvánky

Main invitation default image